وکیوم فرمینگ

وکیوم فرمینگ فرم دهی به ورق های گرما نرم توسط حرارت مستقیم یا القائی و تخلیه هوای مابین ورق و قالب وشکل پذیری ورق همانند قالب را وکیوم فرم دهی میگویند.

وکیوم فرمینگ

فرم دهی با وکیوم

فرم دهی با وکیوم فرمینگ یک فرآیند شکل دهی ثانویه است که به کمک آن ورق های پلاستیکی شکل دهی می شوند. ظروف بزرگ بسته بندی و اجزای آنها را می توان به آسانی با استفاده از این روش تولید کرد. در ترمو فرمینگ ابتدا ورق ترموپلاستیک تا دمایی که نرم و شکل پذیر شود حرارت می بیند، البته دما نباید آنقدر بالا رود که ماده جریان یابد و ذوب شود و سپس با قالب خنک فرمدهی می شوند.در پایان فرآیند باید کمی صبر کرد تا ورق پلاستیک سرد شود.

تا در هنگام جدا کردن قطعه ٬ ابعاد قطعه بهم نخورد .گاهی هم از تکنیک هایی استفاده می شود که عملیات خنک کنندگی رو سریع تر انجام دهند مثلا از جریان آب سرد در داخل قالب استفاده می شود.

اغلب مواد ترموپلاستیک از قبیل مواد تک لایه و چند لایه قابل ترمو فرم شدن می باشند. تولید ظروف چند لایه با خواص ویژه را نیز می توان با هزینه اندک با این روش تولید کرد. دستگاه ترمو فرم اتوماتیک را می توان به عنوان جایگزینی برای قالب گیری تزریقی ظروف دهانه باز استفاده کرد. در این روش از وسایل مکانیکی، خلاء، فشار و یا ترکیب آنها برای شکل دهی به پلاستیک استفاده می شود.

فرآیند وکیوم فرمینگ به دو دسته ی thin-guage که برای تولید ظروف یکبار مصرف از قبیل فنجان، لیوان، سینی و لوازم پزشکی و … استفاده می شود نوع thick- guage برای تولید قطعات پیچیده و زخیم تر مورد استفاده در خودرو، یخچال و… می باشد
در رایج ترین شیوه ی ترموفرمینگ ورق های پلیمری پلاستیکی ( که قبلا توسط دستگاه اکسترودر ساخته شده) از طریق رول های وارد بخش کوره می شود در این بخش ورق حرارت دیده و سپس وارد بخش شکل دهی شده در این بخش قالب و صفحه ی فشار از پایین و بالا روی ورق جفت می شوند. در این مرحله هوای به دام افتاده شده با خارج شده و با ایجاد خلاء مواد وارد قالب شده و در نهایت با ایجاد فشار جزئیات قطعه شکل می گیرد.

برای اطلاعات دقیق تر از وکیوم فرمینگ ، خدمات وکیومی فرمینگ ، کاربردهای وکیوم فرمینگ ، مراحل وکیوم فرمینگ ، فرآیند وکیومی فرمینگ با شماره های زیر تماس بگیرید:

۷۷۷۱۷۴۵۹ – ۷۷۷۱۷۴۶۰ – ۷۷۷۱۲۶۳۳