ورق پلاستیک HIPS

ورق پلاستیک HIPS یا ورق پلاستیک پلی استایرن ، استحکام بالا، قالبگیری خوب به همراه توانایی فرایند پذیری مجدد با حفظ پایداری ابعادی و دمائی، رنگ پذیری، چسبندگی و چاپ پذیری باعث شده است که رزین HIPS به عنوان یکی از ۵ رزین اصلی درکاربردهای الکتریکی، ترکیبات ساختمانی و اجناس عمومی مطرح گردد. HIPS به عنوان یک رزین غیر کریستالی دارای خواص متنوعی مانند رزین های PE, PP و…. می باشد. در مورد ساختار مولکولی، با تغییر درجهت کریستالیزاسیون، تغییر قابل توجهی در خواص و ابعاد رزینهای ورق پلاستیک HIPS به وجود نمی آید. علاوه بر آن پلیاستایرن با ویسکوزیته مذاب کم در اثر گرما، فرایند ، ترموفرمینگ و شکل دهی اسفنجی (توده ای) به آسانی تخریب نمی گردد. ورقهای HIPS از مقاومت ضربه ای و گرمائی عالی و قالبگیری فوق العاده ای بر خوردارند. علاوه برآن امکان فرایند این ورقها با روش های مختلف قالبگیری میسر می باشد.

ورق پلاستیک پلی استایرن معمولی

ورق پلاستیک با نام اختصاری GPPS که جهت مصارف عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد، معمولاً بایستی دارای خواص نظیر مقاومت خوب در برابر حرارت، قدرت ضربه پذیری مناسب و سیالیت خوبی در هنگام فرایند باشد. این پلی استایرنها خواص دی الکتریکی و استحکام بالایی دارند به همین دلیل در مصارف الکتریکی کاربرد بالایی دارند. نام تجاری این محصول در بازار ایران کریستال می‌باشد.

ورق پلاستیک پلی استایرن مقاوم

این نوع ورق پلاستیک پلی استایرن با نام اختصاری ورق پلاستیک high-impact polystyrene) HIPS) مقاوم به ضربه است و به همین دلیل در ساخت ظروف و بدنهٔ لوازم خانگی کاربرد دارد. نام تجاری این ماده در بازار ایران هایمپک می‌باشد.

ورق پلی استایرن انبساطی یا یونولیت

این نوع ورق پلاستیک پلی استایرن با نام اختصاری Expanded polystyrene) EPS) نوعی پلیمر سفید رنگ که به آنها یک عامل فوم کننده اضافه شده است؛ که در ایران با نام یونولیت شناخته می‌شود.

موارد مصرف ورق پلاستیک HIPS

برای تولید ظروف یک بار مصرف، وسایل الکترونیکی، بدنه ساعت، تلویزیون، رادیو، لوازم ورزشی، اسباب بازی، عایق برودتی دربدنه یخچال‌ها، فریزرها و وسایل خانگی